Nádrže na dešťovou vodu jsou tak koncipovány, aby mohli svoji funkci plnit opravdu desítky let bez přestání. Přitom se nepočítá s tím, že bude potřeba nádrž nějakým způsobem vyndávat ven, měnit nebo případně opravovat. Měla by být plně samostatná.
To ale neznamená, že v rámci některých časových období nepotřebují také samotné nádrže na dešťovou vodu speciální péči. My vám poradíme, co ideálně udělat v zimě, aby nádrž měla maximální životnost.
Kompletní čištění síta a filtrů
V rámci nádrží na dešťovou vodu najdeme na vstupních bodech, jako jsou vývody okapů a mnohé další, také zachytávači zařízení. Podle toho, v jaké lokalitě máte domácnost přitom takové zachytávači zařízení může dostat pořádně na frak. Na podzim tak bývají filtry a sběrná síta hrubých nečistot kompletně ucpaná například listím.
Proto byste měli průběžně na podzim, a především v zimě jako takové všechna sběrná síta vyčistit. Důvodem je to, že se zaprvé snižuje průtok do systému. Mnohem vážnější ale je, že nečistoty rozbřednou, propadnou v průběhu týdnů a měsíců až do nádrže a mohou ji při její dlouhé roky trvající životnosti úplně zanést.
Odčerpání vody
Když děláme realizace nádrží na dešťovou vodu na klíč, tak pochopitelně také jejich uživatelům dáváme základní pokyny k prodloužení životnosti, jak jen je to možné. V případě odčerpání na zimu může jít o ten nejzásadnější prvek ze všeho. Rozhodně se nebojte toho, že by případný tlak zmrzlé vody do nějakého procenta objemu nádrž nevydržela. Naopak zvládne i opravdu vysoké tlaky. Jenže pokud necháte zmrznout kompletně naplněnou nádrž, tak to pro její zdraví a strukturu není rozhodně dobré. Proto byste měli vždycky před zimou udělat alespoň částečné odčerpání nádrže jako takové, díky čemuž ji zachráníte přes zvýšením únavy materiálu.